پایه ششمحل تمرین ششم هدیه های آسمان

جواب تمرین‌ هدیه‌های آسمان ششم- درس چهاردهم: راز موفقیت

هدیه‌های آسمان ششم: برایم بگو صفحه 87

فکر می‌کنید کمال چه جمله‌ای را نوشته بود؟

چهار عنصر انسان را در یک کار موفق می‌کند:

 1. داشتن ابزار مخصوص کار
 2. داشتن استادی ماهر و با تجربه
 3. داشتن نظم و برنامه‌ریزی
 4. داشتن صبر و تلاش و نترسیدن از شکست

 

هدیه‌های آسمان ششم: ایستگاه فکر صفحه 87

در هر یک از این چرخ‌دنده‌ها، یکی از گام ّ های موفقیت را بنویسید.

 • نظم
 • تلاش 
 • امید
 • ابزار 
 • استاد ماهر
 • صبر

اگر یکی از چرخ‌دنده‌ها خراب شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر هر یک از چرخ‌دنده‌ها خراب شود فرد به موفقیت نمی‌رسد.

 

هدیه‌های آسمان ششم: کامل کنید صفحه 88

یک فعالیت علمی یا ورزشی را در نظر بگیرید. به نظر شما کدامیک از گام‌های موفقیت در آن اهمیت بیش‌تری دارد؟ اراده

آنها را به ترتیب از پایین به بالا بنویسید.

 1. اراده
 2. ابزار مناسب
 3. استاد ماهر و با تجربه
 4. تمرین منظم و بابرنامه
 5. صبر

سپس دربارهی دلیل انتخاب خود با دوستانتان گفت وگو کنید.

اولین گام در انجام یک کار اراده است اگر اراده نباشد هیچ کاری انجام نمی‌شود. گام بعدی پس از داشتن اراده داشتن ابزار مناسب برای انجام آن کار است. سپس داشتن استاد ماهر برای راهنمایی و یاد دادن مهارت کار و سپس داشتن تمرین منظم برای بهتر شدن کیفیت کار و داشتن صبر برای به ثمر نشستن نتیجه کار.

 

هدیه‌های آسمان ششم: ایستگاه خلاقیت صفحه 88

درباره‌ی ویژگی های افراد موفق، جمله‌های زیادی گفته شده است. شما نیز چند جمله پیدا کنید و بعضی از آن‌ها را با خط زیبا بنویسید و در کلاس نصب کنید.

 1. فراد موفق کسانی هستند که یا راهی خواهند یافت یا راهی را خواهند ساخت.
 2. فرصت‌ها به وجود نمی‌آیند و شما باید آن ها را خلق کنید، پس تسلیم نشوید و برای حرکت به سمت جلو نترسید.
 3.  از دنبال کردن پول دست بکشید و اجازه دهید که ثروت خودش به دنبال شما بیاید.

 

هدیه‌های آسمان ششم: بررسی کنید صفحه 89

آیا تاکنون تجربه‌ی موفقی داشته‌اید؟

بله

تجربه ناموفق چطور؟

بله

با توجه به نکاتی که در این درس آموختید و راه‌های کسب موفقیت را شناختید، نقاط ضعف و قوت شما در این کارها چه بوده است؟

عنوان تجربه موفق: قبولی در امتحانات 

 نقاط قوت من: داشتن اراده، تمرین منظم، تلاش برای گرفتن نمره مطلوب در امتحانات

عنوان تجربه ناموفق: شکست در کلاس طراحی

نقاط ضعیف: نداشتن تمرین منظم و کافی، نداشتن صبر کافی

 

هدیه‌های آسمان ششم: گفت و گو کنید صفحه 89

گاهی به علم یا هنری علاقه داریم؛ ولی بین خود و علاقه‌مان فاصله‌ی زیادی میبینیم. چگونه می‌توانیم این فاصله را کم کنیم؟

اول باید تصمیم بگیریم و با اراده‌ای قوی شروع کنیم سپس از استادی ماهر کمک بگیریم، برنامه ریزی کنیم و تمرین منظم داشته باشیم و صبر کنیم تا به نتیجه نهایی و مطلوب برسیم.

 

هدیه‌های آسمان ششم: تحقیق کنید صفحه 89

درباره‌ی زندگی یک فرد موفق ایرانی تحقیق کنید و راز موفقیت او را در کلاس برای دوستانتان بیان کنید.

حمید و سعید محمدی بنیانگذاران دیجی کالا در سال 1358 در محله ابوذر تهران متولد شدند. مادر آن ها خانه دار و پدرشان به شغل نانوایی مشغول بود. با اینکه آن ها در خانواده ای پرجمعیت با 11 فرزند بودند اما پدر و مادرشان برای تحصیل فرزندان اهمیت زیادی قائل می شدند.
حمید در رشته مهندسی صنایع دانشگاه خواجه نصیر و سعید در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد، مقطع کارشناسی  را به پایان رساندند و در ادامه هر دو مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته MBA دریافت کردند.
برادران محمدی در دوران نوجوانی و جوانی خود امکانات زیادی در اختیار نداشتند اما باز هم با همین شرایط همواره به دنبال ایده های جدید بودند و در جهت رشد و توسعه فردی خود قدم بر میداشتند. آن ها می گویند حیوان نگهداری می کردیم و بطور مثال تخم مرغ را زیر مرغ می گذاشتیم و منتظر به دنیا آمدن جوجه می شدیم، یا زندگی حشرات را بررسی می کردیم و در سال های آخر دبیرستان خیلی به ماشین علاقه داشتیم و تمام شماره های مجلات ماشین را می خریدیم.
در طول سال های 71 و 72 کمتر کسی کامپیوتر خانگی داشت ولی ما در خانه یک کامپیوتر داشتیم. ناگفته نماند که برادر بزرگتر ما با خرید این کامپیوتر خانگی نقش بزرگی در شکل گرفتن مسیر حرکتمان داشت. ما به طور جدی به دنبال کشف تکنولوژی های جدید بودیم. همچنین کار کردن با کامپیوتر در آن دوران موجب شده بود که در دانشگاه از سایر همکلاسی ها جلوتر باشیم.
در سال های 75 و 76 که تازه اینترنت تحت DOS آمده بود دوست برادرم که مهندس کامپیوتر بود، اینترنت را راه اندازی و کار کردن با آن را به ما آموزش داد.
آن ها می گویند که در کودکی کمتر از برادر های بزرگترشان در نانوایی مشغول بودند و در تابستان ها بیشتر در زیرزمین خانه پدری صبح تا شب مشغول نجاری و ساخت ماکت می شدند.
آن ها در دوره دبیرستان با توجه به علاقه ای که داشتند به نرم افزارهای اتوکد و 3D Studio تسط پیدا کردند. حتی قبل از ورود به دانشگاه در بخش طراحی یک شرکت قطعه سازی موتورسیکلت مشغول به کار شدند و بعد در کارخانه کوچک کفش سازی برادر بزرگترشان طراحی کفش انجام می دادند.
از این رو تقریبا از همان سالی که وارد دانشگاه شدند تمام هزینه های زندگی و تحصیل برعهده خودشان بود.
برادران محمدی در سال 1385، دیجی کالا را در یک دفتر کار کوچک، با استخدام تعداد محدودی نیرو و سرمایه ای 10 میلیون تومانی راه اندازی کردند. در زمانی که فضای اینترنت دچار فقر محتوایی بود برادران محمدی، ارائه محتوای خوب را اساس کار خود قرار دادند و با سرعت در رتبه های بالای جستجوگر گوگل قرار گرفتند. محتوا تا جایی برایشان مهم بود که زمانی محصولی را در سایت بارگزاری می کردند که محتوای خوب و باکیفیت برای آن تولید می کردند.
به همین دلیل مدیران مجموعه از همان ابتدا شعار Content is The King را سرلوحه کار خود قرار داده بودند.
یکی از اصولی که دیجی کالا در سال های شروع کارش از آن به شدت پیروی می کرد، عدم وابستگی صد درصد به نوسانات قیمت دلار بود.
طبق گفته برادران محمدی پس از سال 1388 و در روزهایی که افزایش قیمت دلار موجب شده بود که تامین کنندگان کالا، اجناس خود را عرضه نمی کردند و یا با قیمت نجومی می فروختند، ما به لطف انبار کالایی که داشتیم محصولاتمان را با قیمتی مناسب و پایین تر از بازار به مشتریان عرضه می کردیم.
آخرین روز های سال 1390 دیجی کالا اولین پیشنهاد سرمایه گذاری را از کمپانیNaspers  دریافت کرد. که البته پس از مذاکرات تکمیلی در سال های 90 و 91، شرکت نسپرس به دلیل اتفاقات سیاسی آن زمان از این سرمایه گذاری منصرف شد.
پس از آن صندوق سرمایه گذاری سرآوا برای همکاری با آن ها وارد مذاکره شد که در سال 91 این اتفاق افتاد و پس از سرمایه گذاری شرکت سرآوا مسیر پیشرفت خود را ادامه دادند.
آن ها با برنامه ریزی هایی که برای رشد و توسعه کسب و کار خود داشتند موفق شدند در سال 1393 محصولات غیر دیجیتالی هم به سبد کالایی شرکت اضافه کنند. هرچند که این سیاست پرچالشی برای آن ها بود ولی باور داشتند که اگر فقط روی کالا های الکترونیکی تمرکز داشته باشند با مشکلات و چالش های بیشتری مواجه می شوند.
در سال 1394 جذب سرمایه گذار دوم آغاز شد و در این مرحله با کمپانی هلندی اینترنشنال اینترنت اینوستمنتIIIC  به توافق رسیدند.
روند پیشرفت این کسب و کار تا حدی پیش رفت تا در سال 1395 دیجی کالا دیگر یک فروشگاه اینترنتی نبود، بلکه به یک هلدینگ بزرگ تبدیل شده بود.
هم اکنون یکی از زیر مجموعه های این هلدینگ دیجی‌استایل است که به عنوان فروشگاه اینترنتی مخصوص مد و فشن فعالیت می کند.
اما آن ها در اینجا هم متوقف نشدند و با هدف دسترسی آسان به کتب مختلف و برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و فروش محتوای الکترونیکی و صوتی در یکی از استارتاپ های فعال در زمینه فروش کتاب الکترونیکی به نام فیدیبو سرمایه گذاری کردند.
در طول یک دهه کارمندان دیجی کالا، تقریبا به بیش از 400 برابر رسید که این خود یک اتفاق بزرگ و خارق العاده بود.
بنابر آخرین آماری که مدیران دیجی کالا داده اند، این فروشگاه به دلیل داشتن بیش از 5 میلیون کابر عضو شده و 2 میلیون کاربری که تجربه خرید داشته اند در حال تبدیل شدن به بزرگترین فروشگاه اینترنتی خاورمیانه می باشد.
بدون شک ورود دیجی کالا به عنوان یک برند ملی به منطقه خاورمیانه و کشورهای همسایه، اقتدار کشورمان را در منطقه بالا می برد و موجب شکوفایی اقتصاد کشور می شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!