پایه هشتمحل تمرین پیام های آسمان هشتم

جواب تمرین پیام‌های آسمان هشتم- درس اول: آفرینش شگفت انگیز

پیام‌های آسمان هشتم: فعالیت کلاسی صفحه 12

آنچه گفته شد، فقط نمونه‌ای از شگفتی‌های بی‌پایان دنیای ماست. شما هم با دوستانتان گفت و گو کنید و نمونه‌های دیگری از این شگفتی‌ها را بیان کنید.

خیلی از مردم گوش را تنها اندامی برای شنیدن می‌دانند درحالی که گوش علاوه بر شنیدن با در بر داشتن قسمت مجاری نیم دایره در گوش داخلی باعث حفظ تعادل هم می‌شود. گوش از سه بخش بیرونی، میانی و درونی تشکیل شده که توسط استخوان گیجگاهی محافظت می‌شوند. گوش بیرونی شامل مجرای شنوایی و لاله گوش و پرده صماخ است که هوا باعث ارتعاش این پرده می‌شود. گوش میانی دارای سه استخوان شنوایی یعنی چکشی، سندانی و رکابی است. استخوان رکابی کوچک‌ترین استخوان بدن است همچنین گوش میانی دارای مجرایی به نام شیپور استاش است که از طریق حلق هوای بیرون و درون گوش را تنظیم می‌کند تا پرده گوش پاره نشود. در گوش داخلی مجاری نیم دایره و قسمت حلزونی قرار دارد که مجاری نیم دایره برای حفظ تعادل و قسمت حلزونی در شنوایی نقش دارد.

 

پیام‌های آسمان هشتم: خودت را امتحان کن صفحه 15

1- از نظم شگفت انگیز جهان و مخلوقات درون آن، چه نتیجه‌ای می‌توان گرفت؟

از این نظم و شگفتی جهان می‌توان نتیجه گرفت که آفریدگار این جهان خدایی حکیم است که هیچ کاری را بیهوده انجام نمی‌دهد و هر مخلوق در جهان بدون دلیل و بی هدف آفریده نشده‌اند.

 2- با توجه به سخن حضرت علی علیه السّلام توضیح دهید که خداوند آن‌چه در زمین است را با چه هدفی برای انسان خلق کرده است؟

خداوند تمام آنچه را که در زمین است را برای شما آفریده است تا درباره آن‌ها بیندیشید و با استفاده از آن به بهشت راه یابید و خودتان را از عذاب دوزخ برهانید.

 

پیام‌های آسمان هشتم: پیشنهاد صفحه 15

آنچه خواندیم بخشی از گفتار امیرمومنان حضرت علی علیه السّلام در توصیف شگفتی‌های خلقت مورچه است. شما نیز می‌توانید درباره یکی دیگر از آفریده‌های خداوند تحقیق کنید و نتیجه را در کلاس برای دوستانتان بخوانید.

ساختمان بدن «زنبور عسل» خود داستان طولانى و شگفت‌ انگيزى دارد كه در اين ميان، چشم آنها از همه عجيب‌ تر است. دانشمندان مى‌ گويند: چشم زنبور عسل از دو هزار و پانصد صفحه كوچك تشكيل شده كه با يكديگر زاويه دو تا سه درجه را تشكيل مى ‌دهد! اين چشم‌ ها قادرند هنگامى كه ابرها جلو خورشيد را گرفته‌ اند از محل آن اطلاع حاصل كنند و اين از طريق شعاع‌ هاى ماوراء بنفش است كه روى چشم آنها اثر مى‌ گذارد. زبان زنبور عسل و مشاوره آنها با يكديگر نيز از حقايق علمى است كه در سال ‌هاى اخير كشف شده است.
زنبور عسل گل‌ هاى رنگارنگ را به شكل و رنگى كه ما مى‌ بينيم، نمى‌بيند بلكه آنها را به وسيله نور ماوراء بنفش مى ‌بيند و اين نور خود بر زيبائى و جلوه گل‌ ها مى ‌افزايد و آنها را به سوى گل ‌ها جلب و جذب مى ‌نمايد.

و سخن امام صادق (ع) در توحید مفضل: اى مفضل! به زنبور عسل و تلاش او در صنعت عسل و تهيه خانه ‌هاى شش گوشه، و آنچه در زندگى او از دقائق و هوشيارى مى ‌بينى بنگر كه اگر درست دقت كنى او را موجودى عجيب و لطيف خواهى يافت… و در اين نشانه روشنى است بر اينكه صواب و حكمت فوق در صنعت عسل از آن زنبور نيست بلكه از آن كسى است كه او را چنين آفريده و در طريق مصالح انسان‌ ها تسخير فرموده است».

 

پیام‌های آسمان هشتم: الهی صفحه 16

ای معبود من راضی نشدی که تنها از نعمتى برخوردار شوم و از ديگرى منع گردم بلكه روزيم دادى از انواع (نعمتهاى) زندگى و اقسام لوازم كامرانى و اين بواسطه آن نعمت بخشى بزرگ و بزرگترت بود بر من و آن احسان ديرينه ات بود نسبت به من تا اينكه تمام نعمتها را بر من كامل كردى و تمام رنجها و بلاها را از من دور ساختى باز هم نادانى و دليرى من بر من جلوگيرت نشد از اينكه راهنماييم كردى بدانچه مرا به تو نزديك كند و موفقم داشتى بدانچه مرا به درگاهت مقرب سازد كه اگر بخوانمت پاسخم دهى و اگر بخواهم از تو به من عطا كنى و اگر اطاعتت كنم قدردانى كنى و اگر سپاسگزاريت كنم بر من بيفزايى و همه اينها براى كامل ساختن نعمتهاى تو است بر من و احسانى است كه نسبت به من دارى پس منزهى تو، منزه از آن رو كه آغازنده نعمتى و بازگرداننده و ستوده و بزرگوارى بسى پاكيزه است نامهاى تو و بزرگ است. 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!