پایه نهمحل تمرین نهم مطالعات اجتماعی

جواب تمرین مطالعات اجتماعی نهم- درس دوم: حرکات زمین

مطالعات اجتماعی نهم: فعالیت صفحه 11

1- الف) در زندگی روزانه ،ساعت واقعی چه کاربردی دارد؟

استفاده برای فرائض دینی و اوقات شرعی

ب) چرا از ساعت رسمی استفاده می‌کنیم؟ مثال بیاورید.

به دلیل اینکه در قرارهای ملاقات و یا کارهای اداری به مشکل برنخوریم. برای مثال جابجایی هواپیماها، قطارها، شروع و پایان کار اداره‌ها و …

2- با توجه به نقشه مناطق زمانی، بگویید اگر کسی از پاریس به تهران سفر کند، باید ساعت خود را جلو بکشد یا عقب؟ چرا؟

عقب چرا که نصف النهار پاریس در غرب نصف النهار تهران است و دیرتر در مقابل خورشید قرار می‌گیرد.

3- با کمک والدین خود، برخی از زمان‌ها یا مکان‌هایی که ویژگی‌های خاصی برای آن‌ها در اسلام بیان شده است را نام ببرید. پاسخ‌های خود را در کلاس و با دوستانتان، به اشتراک بگذارید.

روز اول هر ماه قمری، شب و روز جمعه، ماه مبارک رمضان، هنگام طلوع و غروب آفتاب

4- هر ساله در کشور ما، ساعت رسمی در اول فروردین، یک ساعت به جلو کشیده میشود و در ٣٠ شهریور، یک ساعت به عقب کشیده می‌شود. فکر می‌کنید دلیل این کار چیست؟

به دلیل کمتر استفاده کردن از برق و زودتر خوابیدن اما ضرر زیادی به بدن انسان می زند و قانونش در جهان لغو شده است.

 

مطالعات اجتماعی نهم: فعالیت صفحه 13

5- موقعیت سه شهر گرانادا لیبرویل و کیپ تاون را با توجه به دایره روشنایی در اول تیرماه و اول دی ماه توضیح دهید.

در تیر ماه خورشید به مدار راس السرطان عمود می‌تابد و به همین دلیل طول روزها در آن طولانی و طول شب‌ها در آن کوتاه است که شهر گرانادا در این موقعیت قرار گرفته است. دقیقا در همین زمان در نیمکره جنوبی (کیپ تاون) کوتاه‌ترین روزها و طولانی‌ترین شب‌های سال دیده می‌شود. بعد از گذشت شش ماه عکس این اتفاق در دو  نیمکره اتفاق می‌افتد. شهر لیبرول هم به دلیل قرار گرفتن در خط استوا در تمام طول سال، طول شب و روز در آن یکسان است.

6- به مدار قطبی شمال و جنوب در تصویر (١) توجه کنید. چرا در اول تیر ماه در ناحیه مدار قطبی شمال، طول یک روز 24 ساعت و به عکس در مدار قطبی جنوب، طول یک شب 24 ساعت است؟

 چون خورشید به مدار رأس السرطان عمود می تابد و از آن جا که در تابستان نیمکره شمالی، کج شدگی محور زمین به سمت خورشید است نیمکره شمالی کاملا به سمت خورشید خم می شود و نور خورشید به طور دائم به قطب شمال می تابد شش ماه غروب ندارد که در اصطلاح تابستان قطبی یا روز قطبی معروف است در این مدت قطب شمال در روشنایی روز و قطب جنوب در تاریکی قرار دارد پس از 6ماه که خورشید به مدار رأس الجدی عمود می تابد عکس حالت گفته شده رخ می دهد.

7- از مساوی بودن همیشگی طول روز و شب در منطقه استوا به چه نتیجه‌ای دربارهٔ فصول این منطقه می‌رسید؟ 

چون در منطقه استوا آفتاب به صورت عمود می‌تابد تغییر فصل محسوسی رخ نمی‌دهد.

8- جهت تابش آفتاب به نقاط مختلف زمین یا فصول مختلف سال، چه تأثیری در کشاورزی یا معماری خانه‌ها می‌تواند داشته باشد؟ 

در مناطق اطراف استوا به دلیل تابش عمود آفتاب محصولات گرمسیری مانند کاکائو و قهوه کشت می‌شود و برای معماری خانه‌ها در این مناطق از مصالحی که گرما را کمتر از خود عبور می‌دهند استفاده می‌شود.

 

مطالعات اجتماعی نهم: به کار ببندیم صفحه 14

1- الف) با استفاده از یک نقشه ،طول و عرض جغرافیایی کشور ایران را بخوانید و بنویسید.

طول و عرض جغرافیایی ایران: 25 درجه و 3 دقیقه الی 39 درجه و 47 دقیقه عرض شمالی و 44 درجه و 5 دقیقه الی 63 درجه و 18 دقیقه طول شرقی

3- میانگین سرعت گردش زمین به دور خورشید در یک ثانیه 30 کیلومتر است، سرعت حرکت زمین به دور خورشید در یک ساعت چقدر است؟ حساب کنید.

هر ساعت برابر با 60 دقیقه و هر دقیقه برابر با 60 ثانیه است. بنابراین سرعت حرکت زمین به دور خورشید در یک ساعت 108000=3600×30

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!